مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ ﴿نحل-۹۷﴾

هر کس از مرد یا زن ، کار شایسته کند و مؤمن باشد قطعا او را با زندگى پاکیزه‏اى حیات [حقیقى] بخشیم و مسلماٌ به آنان بهتر از آنچه انجام می دادند پاداش خواهیم داد.

درراستای فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی ، همچنین رسالت معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی در ارتقاء کیفیت زندگی کاری و خانوادگی کارکنان شریف شرکت سنگ آهن مرکزی  برخود لازم دانستیم تا با برگزاری سلسله مباحث عمومی ،تخصصی و مشاوره ای بهمین منظور به وظیفه خود عمل کنیم . مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی فرمودند :سبک زندگی بخش حقیقی و اصلی تمدن اسلامی است، ما اگر پیشرفت همه جانبه را به معنای تمدن سازی نوین اسلامی بگیریم، دو بخش دارد: یک بخش، بخش ابزاری است، بخش دیگر، بخش متنی، اصلی و اساسی است. بخش ابزاری عبارت است از همین ارزشهایی که ما امروز به عنوان پیشرفت کشور مطرح می کنیم: علم، اختراع، صعنت، سیاست، اقتصاد، اقتدارسیاسی و نظامی، اعتبار بین المللی، تبلیغ و ابزارهای تبلیغ و … اما بخش حقیقی، آن چیزهایی است که متن زندگی ما را تشکیل می دهد، که همان سبک زندگی است.

 • چرا برخی از بخش های کشورمان طلاق زیاد است؟
 • چرا در برخی از بخش های کشورمان روی آوردن جوان ها به مواد مخدر زیاد است؟
 • الگوی تفریح سالم چیست؟
 • طراحی لباسمان چطور؟
 • مساله ی آرایش در بین مردان و زنان چطور؟ چقدر درست است؟ چقدر مفید است؟
 • چرا پشت سر یکدیگر حرف می زنیم؟
 • حقوق افراد را چقدر رعایت می کنیم؟
 • چرا در بین بسیاری از مردم ما مصرف گرایی رواج دارد؟ آیا مصرف گرایی افتخار است؟ مصرف گرایی یعنی این که ما هرچه گیر می آوریم، صرف اموری کنیم که جز ضروریات زندگی ما نیست.
 •  چه کنیم که حق همسر و حق فرزندانمان رعایت شود؟
 • چه کنیم که طلاق و فروپاشی خانواده، آن چنان که در غرب رایج است، در بین ما رواج پیدا نکند؟
 • چه کنیم که زن در جامعه ما، هم کرامتش حفظ شود و عزت خانوادگی اش محفوظ بماند، هم بتواند وظایف اجتماعیش را انجام دهد، هم حقوق اجتماعی و خانوادگی اش محفوظ بماند؟ چه کنیم که زن مجبور نباشد بین این چند تا یکی را انتخاب کند؟ این ها جز مسائل اساسی ماست.
 • تجمل گرایی چیست؟ بد است؟ خوب است؟ چقدر ش بد است؟ چقدر ش خوب است؟ چه کار کنیم که از حد خوب فراتر نرود، به حد بد نرسد؟ و …”

زمان شروع

 فعالیتهای ما از مهرماه ۹۲ شروع و انشاء ا… متناسب با نیاز خانواده ها ادامه خواهد داشت.

هدف از برگزاری

۱-     افزایش شناخت کارکنان از خود و خانواده

۲-     ارتقاء کیفی زندگی کاری و خانوادگی

۳-     آسیب شناسی زندگی فعلی کاری و خانوادگی کارکنان بمنظور تعیین اولویتها و جهت گیریها و برنامه ریزی لازم

میزان استقبال

با شروع جلسات و اطلاع خانواده ها ، روز به روز به مخاطبین ما افزوده میشود.

رضایتمندی مردم

رضایتمندی مردم از نحوه برگزاری ، دعوت از اساتید ، زمان جلسات و مکان آن برای ما مهم بوده و هست. در مورد سخنرانیها عالی است و از  هر استادی بیشتر استقبال شده است ما از او دعوت بیشتری بعمل آورده ایم . زمان جلسات پس از نظر خواهی تعیین شد و مکان نیز شرایط مطلوب را دارد.

در مورد مشاوره های حضوری از عالی هم عالیتر است و استقبال فراوانی صورت گرفته است. در یک نظرسنجی پیامکی ، از ۱۳۵۰ پیامک دریافتی ۷۰ درصد رضایت خود را عالی ، ۲۹ درصد خوب و ۱درصد ضعیف اعلام کرده اند.

تاثیر بر زندگی

در این مدت زمان کم شواهد حاکی از تاثیر بالای آن داشته است. در آینده میتوان نتایج قطعی را اعلام کرد.

راهکار اساسی برای کاهش مشکلات خانوادگی کارکنان شرکت

اجرای کارهای زیربنایی و بنیادی لازم است صورت گیرد.  نمیشود روبنا را درست کرد ولی زیربنا خراب باشد.یک اقدام زیربنایی در زمینه کاهش آسیب، آموزش + پیشگیری است. قدم اول توسط مدیریت محترم شرکت سنگ آهن برداشته شد که همان آموزش است.(پیش بینی برگزاری بیش از حد ۳۰ مورد کارگاه و سخنرانی در ۶ ماه دلیلی بر این گفته است)، قدم دیگر نیاز به همت مسئولین و مدیران محترم  شهرستان و شرکت سنگ آهن دارد(پیشگیری).

برای پیشگیری هم می بایست از خانواده ها شروع کرد. لزوم آشناسازی خانواده ها با ازدواج آسان و آگاهانه و حساسیت به ازدواج فرزندانشان خود یک اقدام پیشگیرانه محسوب می شود. از طرف دیگر افراد با نفوذ شهر آمادگی برای افزایش آگاهی خانواده ها را داشته باشند. در گام پیشگیری، شرکت سنگ آهن با تهیه ۵۰۰ جلد کتاب در زمینه مشاوره ازدواج و قرار دادن آن در اختیار مردم سهمی از دین خود را به خانواده ها ادا نمود. این کتاب برای افرادی که در شرف ازدواج بوده وهمچنین برای افراد متاهل قابل استفاده است. این اقدام در جهت پیشگیری از طلاق و ازدواجهای ناآگاهانه صورت گرفت. و از طرفی برای زوجین متاهل آموزش در زمینه تفاوت های زن و مرد و مهارت روابط زناشویی برگزار شد که ادامه نیز خواهد داشت.

چرا برای یک ازدواج گواهی عدم اعتیاد لازم است ولی گواهی تایید از مشاور مبنی بر صلاحیت روانشناختی ازدواج دریافت نمی شود؟چرا برای افراد در شرف ازدواج در سطح شهر کلاس ها و کارگاههای مشاوره ازدواج برگزار نمی شود؟ نقش هر نهاد و ارگان در پیشگیری از طلاق و آسیب در شهر چیست؟ چه اندازه ارگانها، مثل شرکت سنگ آهن به فکر ارتقاء سطح کیفی زندگی کارکنان و کارمندانشان هستند؟ چرا برای مادرانی که در شرف بارداری و حاملگی هستند کلاس هایی در جهت آشنایی مادران و پدران در زمینه بارداری و فرزند پروری نداریم؟

تاثیر بر کار

مطمئناٌ کسی که در محیط خانواده به آرامش برسد و زندگی سالم و بانشاطی داشته باشد تاثیر مضاعفی در محیط کار بر راندمان کاری او و حتی همکارانش خواهد گذاشت .

البته شیوه ای را برای پایش و اندازه گیری میزان تاثیر  بر مخاطبین آماده کرده ایم که بلحاظ برنامه ریزی در موعد مقرر سنجش و به اطلاع خواهیم رساند.

تشکر

در پایان از همکاری و مساعدت و راهنمائی مدیر عامل محترم شرکت سنگ آهن ، اعضای محترم کمیته تحقیق و پژوهش ، روابط عمومی ، آموزش و توسعه منابع انسانی ، حراست و انتظامات و سایت خبری شرکت در شروع فعالیتی ارزشمند و مستمر تقدیر و تشکر می نمائیم.

شماره سامانه پیامکی برای طرح سوالات و مشکلات خانوادگی به شماره ۱۰۰۰۶۳۹۱   اعلام میگردد. 

 

معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت سنگ آهن مرکزی

نظرات بسته شده است.